Budapešť – památky i wellness

Maďarské termální lázně v Budapešti pro kvalitní relaxaci a jako základna pro poznávací program.

DHSR Margitsziget 01.jpg
obrázek
 

Proč právě Budapešť?

Hlavní město Maďarska Vás okouzlí. Užijete si pravé maďarské pohostinnosti a poznávací turistický program můžete spojit s relaxací v termálních lázních, kterých je v Budapešti více, než ve kterémkoliv jiném hlavním městě na světě.

Budapešť – lázně

Budapešť– historie

Budapešť – turistické atraktivity

V Budapešti nabízíme hotel:

budapest-818989_1920.jpg
scape-92603_1920.jpg
matthias-203964_1920.jpg
budapest-138976_1920.jpg
budapest-011.jpg
budapest-138976_1920b.jpg
budapest-006.jpg
budapest-010.jpg
budapest-012.jpg
budapest-237768_1920.jpg
budapest-1078701_1280.jpg
chain-bridge-111329_1920.jpg
sunshine-123672_1920.jpg
budapest-241104_1920.jpg
train-station-806148_1920.jpg
Margitsziget_sculpture.jpg
Margitsziget_image.jpg
_MG_4695.JPG
budapest-009.jpg
budapest-002.jpg
budapest-003.jpg
budapest-005.jpg
budapest-001.jpg
DHSR Margitsziget 01.jpg
budapest-008.jpg
budapest-004.jpg
Image detail_DHSR Margitsziget.JPG

Budapešť – lázně

Historie lázeňství v Budapešti sahá až do 12. století. Rytířské řády budovaly vedle svých klášterů termální koupele. Teplo z termální vody byl o využíváno i během turecké nadvlády, kromě léčebných účelů i při výrobě střelného prachu a mletí obilí. Dnes je v tomto městě několik termálních koupališť i lázeňských objektů a Budapešť je tak mezi hlavními městy v tomto ohledu naprosto unikátní. Jeden z nejzajímavějších lázeňských komplexů tvoří kvalitní hotely Ensana (dříve Danubius), které se nacházejí na ostrově Margitsziget (Markétin ostrov), plném zeleně. Jeho poloha je příjemná nejen pro klidné relaxování. Dobrou dostupností obou částí řekou rozděleného města, uspokojí i ty, kteří sem přijíždějí za poznáním a turistickými cíly.

Budapešť – historie

Podrobné informace o historii tohoto turisticky přitažlivého města najdete: ZDE

Budapešť – turistické atraktivity

Jak popisuje Maďarská turistická centrála hlavní důvody pro návštěvu Budapešti:
1. Výborná poloha
Ze spojení Budy a Óbudy (Budína a Starého Budína), rozprostírajících se na pravém kopcovitém břehu Dunaje, a Pešti, ležící na rovině jeho břehu levého, se v roce 1873 sjednotila Buda a Pešt’. Asi o třicet let dříve byl postaven první z dnešních devíti mostů, most řetězový „Lánchíd”, který se stal dnešním symbolem města. Budínské panorama – Hradní čtvrt’ s královským palácem Matyášovým kostelem a Gellértova hora s Citadelou – jsou součástí Světového dědictví.
2. Město lázní
Na světě je Budapešt’ jediným velkoměstem i hlavním městem, na jehož území je v činnosti více než 80 termálních zřídel a pramenů. Z nich tu každý den vytryskne 70 milionů litrů vody. Počet městských lázní zaopatřených léčivým přírodním či vrtem získaným termálním pramenem se blíží padesátce. Mezi nimi jsou v původním stavu zachované turecké lázně, koupaliště ve volné přírodě, elegantní šumivé koupele, ale na zdrojích léčivé vody byly vybudovány i nemocnice a lékařské hotely, které jakýkoliv uspokojit dokážou nárok. Část léčivých pramenů je vhodná k léčbě pitnou kúrou při poruchách zažívacího ústrojí, ledvinových obtížích a chorobách látkové výměny.
3. Jeskyně a chráněná území
Budínská strana je zároveň i oblastí velkoplošně zeleně hlavního města s významnými výletními místy. Hory János-hegy, Széchenyi-hegy, Hárshegy, Remetehegy a Hármashatár-hegy jsou součástí budínské chráněné oblasti. Pod horami se táhne souvislá soustava jeskyň. Zde lze spatřit třetí nejdelší (7200 m) krápníkovou jeskyni v zemi Pálvölgyi-barlang a také jeskyni Szemlõhegyi-barlang, která je známá nerostem hrachovec vytvořenými útvary připomínajícími hrozno.
4. Památky z doby bronzové
Léčivé prameny objevili již Římané a proto také pojmenovali své město zbudované na místě dnešního Starého Budína (Óbuda) Aquincum (aqua=voda). Pozůstatky římských měst, vojenských táborů, lázní a vodovodů jsou v Budapešti ještě dodnes patrné. V muzeu Aquincum jsou mezi pozůstatky a památkami na římské civilní město vystaveny i přenosné vodní varhany z roku 228.
5. Památky z doby turecké
Budínský hrad byl osvobozen v roce 1686 po 150-ti letech turecké nadvlády. Posledního budínského pašu, který padl při obléhání, vítězové pohřbili na Hradě. Jeho náhrobek nese nápis: „Byl hrdinným protivníkem, pokoj s ním”. Budínská turba, hrobka tureckého derviše „Gül baba”, který byl uctíván jako svatý, je muslimským poutním místem. Jak mezi místními tak i mezi turisty jsou Turky zbudované lázně Király, Rácz a Rudas velice populární.
6. Stavitelství Belle époque
Město získalo svůj dnešní vzhled v roce 1890, kdy se při příležitosti výročí příchodu Maďarů do vlasti před 1000 lety zbudoval milenejní Památník na Náměstí hrdinů (Hõsök tere) a k němu vedoucí bulvár s Operou, Bazilikou sv. Štěpána a Parlamentem, jakož byl založeni Městský Park (Városliget). Secese byla obohacena osobitými maďarskými motivy. Nejkrásnějšími příklady toho jsou díla architekta Ödön Lechnera: Uměleckoprůmyslové muzeum, Poštovní spořitelna a Maďarský státní geologický institut.
7. Největší synagoga Evropy
V Maďarsku a hlavně pak v Budapešti žije nejpočetnější židovské společenství ve východní Evropě. Jeho tradice, architektura a umělecká tvorba jsou hodnotnou součásti maďarské kultury. Mezi 22 synagogami, které se v Budapešti nacházejí, vyniká synagoga v ulici Dohány, která nemá v Evropě obdoby. Díky vynikající akustice je i častým dějištěm koncertů.
8. Památná zoologická zahrada
Zoologická a botanická zahrada hlavního města byla otevřena jako jedna z prvních na světě v roce 1866. V její architektuře se mísí maďarská secese a romantismus s motivy východu. Jednou z nejkrásnějších budov je Dům slonů, jehož obnovené podobě byla udělena cena Europa Nostra. Ve Skleníku palem poletují mezi rostlinami tropičtí ptáci, a motýli a návštěvníky tam zabavují opičky kosman. V Městských sadech hned vedle Zoo ve Vidámparku se lze podívat a vyzkoušet si jízdu na vzácně pozoruhodném kolotoči, i ten je nositelem Europa Nostra.
9. Stále se něco děje
Samotné rozhodování kam jít může být starostí: okolo 200 muzeí a galerií, 40 divadel a operních scén a 7 koncertních sálů nabízí rozmanité programy v každém ročním období. Jarní festival v březnu patří především hudebním náruživcům, ale nabízí se i četná operní, baletní a folklorní představení a výstavy. V červnu se koná kromě Svátku hudby i Svátek mostu a Dunajský karneval na vodě. Červencový Festival na Ostrově patří mládeži. V červenci a v srpnu probíhá Festival opery a baletu, v srpnu také Židovský letní festival. Září je v Budapešti měsícem Mezinárodního festivalu vína a šampaňského, v říjnu se oslovují Podzimním festivalem milovníci moderního umění. V posledním měsíci roku je možno si v Budapešti kdykoliv po libosti zajít na Vánoční trhy. Mezi trvale pořádanými sportovními akcemi vyniká okruh Formule 1.
10. Restaurace, kavárny, pivnice, jazzové kluby
Nabídka míst, kde se lze najíst a popít, je neuvěřitelně rozmanitá. Najdou se místa, kde se spolu s cikánskou hudbou nabízejí maďarské domácí pokrmy, jinde se provozuje salonní hudba, povečeřet můžeme při diskrétní hře na klavír či vytrubování, ale jsou i taková, kde nás obslouží zpívající číšník. Kromě maďarské kuchyn2e jsou v Budapešti zastoupeny téměř všechny kuchyně světa. V elegantních staromódních kavárnách se jen těžko odolává vůním moučníků a kávy, ale to snad ani není třeba. Pivnice a jazz-kluby jsou velice populární a mají stále plno, obzvláště ve dnech, kdy ke pivu hraje živá hudba.
11. Doprava
Také doprava města může posloužit kuriozitami: Budapešť se dá objevovat s použitím 10 rozličných dopravních prostředků. Je tu metro, autobus, tramvaj, trolejbus a meziměstský vlak HÉV. Centrum města je spojeno s Městskými sady již 100 let podzemní drahou, první na Evropském kontinentě. V Budínských horách je v provozu Dětská železnice, obsluhovaná železničáři starými 7-14 let. Lanová dráha dopravuje na Hrad, sedačková lanovka a ozubená dráha zase na budínské kopce.
12. Budapešťská karta
Slevu kartou lze uplatnit už u letištního minibusu (shuttle), ve městě nám poslouží jako jízdenka na dopravních prostředcích. Opravňuje ke zlevněnému vstupu, nebo ke vstupu zdarma do muzeí, zoologické zahrady, Vidámparku a Budínských jeskyň. Jsou s ní levnější prohlídky města a také četné kulturní programy, slevy z cen nabízejí majitelům karet i některé restaurace, kavárny a obchody. Karta má platnost 48, nebo 72 hodin a je k zakoupení v kancelářích Tourinform, v pokladnách jízdenek MHD, jakož i ve většině cestovních kanceláří, hotelů a muzeí.
A my dodáváme ještě 13. důvod, se kterým se setkáváme při každé návštěvě Maďarska i Budapešti: maďarská pohostinnost.