PIEŠŤANY – termální lázně s tradicí

Lázně Piešťany – největší slovenské termální lázně

klacek.jpg
obrázek

 

Proč právě Lázně Piešťany?
Lázně Piešťany jsou nejznámějšími a největšími lázněmi na Slovensku. Díky kvalitě přírodních léčivých zdrojů a vysoké odborné úrovni lázeňských lékařů patří Lázně Piešťany také k lázním nejvyhledávanějším. Léčebné účinky termální minerální vody se využívají k vanovým koupelím a bazénovým koupelím, nazývaným zrkadlisko.
Jedinečností Lázní Piešťany jsou bazény s přírodním dnem, do kterých přes vrstvu bahna vyvěrá termální minerální voda, čímž vzniká bahenní koupel - bahnisko. Bahno, které se těží v řece Váh, nemá obdobu jinde ve světě. Bahenní zábaly, poskytované v lázních Piešťany, jsou proto naprosto unikátní.

Lázně Piešťany – historie

Lázně Piešťany – indikace, léčebné metody.

Lázně Piešťany – volný čas

Lázně Piešťany – zajímavosti a okolí

Lázně Piešťany – fotogalerie

V Lázních Piešťany nabízíme hotely:

Lázně Piešťany – historie

Piešťany jsou zajímavé již svým názvem. Původ názvu "Pescan" pochází ze slovenského slova piesok. Osídlení dnešního lázeňského města Piešťany a jeho okolí sahá až do dávného pravěku. Lidé přišli do této oblasti přibližně před 80 000 lety. Stopy osídlení ze závěru starší doby kamenné se zjistily na vyvýšeninách na levém břehu Váhu a svědčí o tom, že pravěké obyvatele přilákaly do úrodného údolí, kde se dnes lázně Piešťany nacházejí, právě horké prameny. Mimořádně vzácným nálezem z piešťanského regionu je malá soška z mamutího klu, známá jako Moravianská Venuše. Její věk odhadují vědci na 22 860 let.
První písemná zmínka o Piešťanech z roku 1113 se nachází v Zoborské listině uherského krále Kolomana I. V období raného středověku se nacházelo na území dnešních lázní Piešťany několik menších osad. Centrem byl původně románký kostel, na jehož místě postavili ve 2. pol. 14 století velký gotický kostel a klášter, který je spojován s počátky organizované piešťanské lázeňské léčby.
Z roku 1549 pochází první větší knižní zpráva o lázních Piešťany, v díle Juraja Wernhera: "Rozprava o podivuhodných vodách Uhorska".
V 16. století pustošily Piešťany nájezdy tureckých vojsk (1530, 1599) a škody utrpěly i lázně. Nejkrásnější historickou vzpomínku (z roku 1642) na Piešťany - na piešťanské termální vody a život v lázních Piešťany, zanechal Adam Trajan z Benešova ve své oslavné básni: "Uzdravující piešťanské lázně".
V 18. století se stupňovaly snahy o organizované využívání piešťanských lázní. Největší rozvoj lázní Piešťany nastal po roce 1889, kdy si lázně pronajala rodina Winterů, která celé lázně Piešťany změnila na firmu mezinárodního významu a městečko Pieštany na známé lázeňské město.
Koncem 19. století, v roce 1894, vznikl symbol lázní Piešťany - "berlolámač", který je i dnes ve znaku města. zpět

Lázně Piešťany – indikace, léčebné metody

Lázně Piešťany (Kúpele Piešťany) se specializují na léčbu nemocí pohybového aparátu - kostí, kloubů, svalů a spojivových tkání, ale také centrálních a periférních nervů, bez kterých není možné řízení pohybových funkcí. Hlavným cílem léčebných postupů v lázních Piešťany je především obnova komplexních pohybových funkcí pohybového aparátu.
Lázně Piešťany vděčí za svoji vynikající pověst především unikátním přírodním pramenům léčivé termální minerální vody, která vyvěrá z hloubky 2000 metrů a vynáší s sebou některé specifické sloučeniny a zemské magma. Tato voda je v lázních Piešťany také hlavním činitelem tvorby nenapodobitelného piešťanského produktu - léčivého sirného bahna
Piešťanská termální minerální voda
V lázních Piešťany vyvěrá deset pramenů s průměrným obsahem 1.500 mg minerálních látek na 1 l minerální vody. Piešťanské prameny mají teplotu 67 až 69 °C. Je to středně mineralizovaná, síranovo-hydrogenuhličitanová, vápenato-sodná, sirna, teplá voda. Využívá sa hlavně na koupele, ale také na pitnou kúru. Pro Piešťany je nejdůležitějším prvkem při léčení onemocnění pohybového aparátu vysoký obsah síry (od 6 do 10 mg / l), důležitý je i vysoký obsah sírovodíku – v průměru 4,7 mg na litr vody. Termální minerální voda působí v lázních Piešťany mechanicky hydrostatickým tlakem a vztlakem, ulehčuje pohyb díky sníženému účinku gravitace, ale také napomáhá zlepšení cirkulace krve a lymfy. Fyzikálním účinkem piešťanské termální minerální vody je hypertermická reakce organismu. Důležitý je v lázních Piešťany i chemický účinek sirné vody, penetrace sirných látek z kůže  do hlubších tkání. Síra zlepšuje prokrvení, odstraňuje odumřelé kožní buňky, přispívá k obnově pokožky a má antibakteriální účinky.
Piešťanské sirné bahno
Sirné bahno v Lázních Piešťany je unikátní peloid v evropském i světovém měřítku. Jeho podstatou jsou usazeniny vznikající v obtokovém rameni řeky Váh v místě vývěvů sirné termální minerální vody. Pro balneologické využití v lázních Piešťany je bahno připravováno originální technologíí. Zábaly bahnem z lázní Piešťany působí na výživu chrupavky, na minerální změny kostí, na kloubní pouzdra a na svaly a šlachy. Významné je i působení piešťanského bahna na metabolizmus  meziobratlové ploténky, při kterém dochází k obnově a k zlepšeniu její hydratace.
Lázně Piešťany nabízejí více než 60 různých léčebných procedur a metod. Základní procedury, využívající unikátní piešťanskou termální minerální vodu a bahno, jsou odborně kombinovány s vodoléčbou, individuální a skupinovou rehabilitací, masážemi, uhličitou terapií, světloléčbou a dalšími specializovanými výkony a relaxačními procedurami. Lázně Piešťany nabízejí téměř vše, čím může moderní rehabilitační lékařství přispět k léčbě nebo prevenci onemocnění pohybového aparátu. zpět

Lázně Piešťany – volný čas

Lázně Piešťany nabízejí návštěvníkům venkovní termální koupaliště Eva s krytým bazénem a tenisové kurty. Na nedaleké Slňavě, umělém jezeře na řece Váh, je možné se věnovat jachtingu, veslování a rybolovu. Přímo na lázeňské ostrově je k dispozici golfové hřiště, které je hosty lázní Pieštany stále častěji vyhledáváno.
Po léčebných procedurách zůstává dost času na výlety, procházky v parku, posezení v kavárnách nebo na návštěvu koncertů a výstav. Také tím vytvářejí Lázně Piešťany svým hostům dobrou lázeňskou pohodu.
Lázně Piešťany připravovují pro své hosty koncerty, výstavy, společenská setkání, hudební festivaly, symposia výtvarníků, soutěže. ...... kavárničky, promenáda ....  a to je jen výběr z nabídky lázeňského města Piešťany.
Hlavním kulturním stánkem lázní Piešťany je Společenské centrum, ve kterém se pořádají koncerty, zábavné pořady, klubová setkání, hudební a taneční festivaly, výstavy.
Koncerty vážné hudby, operety, muzikály, jazzová vystoupení, vystoupení lidových hudeb a folklórních skupin jsou pořádny také v Kongresovém sále. V letních měsících využívají lázně Piešťany pro koncerty pod širým nebem také hudebním pavilon Harmony a pavilon při Lázeňské dvoraně.
K návštěvě zvou při pobytu v lázních Piešťany také: Balneologické muzeum, Dům umění, kulturní a společenské centrum Fontána s filmovým klubem, ArtJazz Galery, výstavní síň a mnoho dalších piešťanských atraktivit. zpět

Lázně Pieštany – zajímavosti a okolí

V létě mohou hosté Lázní Piešťany volit atraktivní plavbu lodí po řece Váh.
Archeologicky zajímavým místem je Čertova pec vzdálená 15 km od lázní Piešťany. V době ledové sloužila jako obydlí pravěkých lídí.
Blízké zříceniny hradů Tematín, Beckov a Čachtice sa vryjí do paměti návštěvníků jako tajemn8 místa, kde jako by se zastavil čas a kde zdi šeptají nesmrtelné legendy o krutých majitelích a krvavé kněžně Báthory.
Malý slovenský „Řím“, město Trnava, ale i Nitra, jsou přitažlivé nádhernou sakrální architekturou z různych období a stavebních slohů.
Hosté lázní Piešťany označují za velmi populární také zájezdy do vinářského městečka Modra. Po prohlídce keramické manufaktury s možností nákupu výrobků následuje ochutnávka vína ze slunečných karpatských svahů a typická slovenská večeře s lidovou hudbou ....
Ve folklórním duchu lázně Piešťany organizují také výlet do obce Krakovany s ukázkami tradiční vesnické svadby.
Z lázní Piešťany je možné vyrazit také za poznáním historie a technologie zpracování skla a výroby křištálu skla do nejslavnější slovenské sklárny ve Valašské Belé.
Dalšími cíli výletů hostů lázeňského města Piešťany jsou: hlavní město Bratislava, romantický gotický zámek v lázních Bojnice, Vysoké i Nízké Tatry, Kežmarok, Levoča, Spišský hrad. Svoji polohou jsou lázně Piešťany také možným východiskem pro návštěvu hlavních měst v sousedních státech - Budapešti nebo Vídně. zpět

Lázně Piešťany – fotogalerie

histor_obraz.jpg
bahno.jpg
bahnisko.jpg
park.jpg
lobby_cafe.jpg
bazen_deti.jpg
Lazne_Piestany_02.jpg
Lazne_Piestany_04.jpg
Lazne_Piestany_27.jpg
Lazne_Piestany_05.jpg
Lazne_Piestany_07.jpg
Lazne_Piestany_11.jpg
splendid_bazen.jpg
solarium.jpg
slatina.jpg